logo

Регистрација пољопривредних газдинстава

Пољопривредно газдинство је газдинство на ком предузетник, привредно друштво, земљорадничка задруга, установа или друго правно лице са седиштем у Републици Србији обавља пољопривредну производњу, прераду пољопривредних производа или друге непољопривредне активности као што су сеоски туризам, стари занати и слично. 

Породично пољопривредно газдинство је газдинство на којем физичко лице, тј. пољопривредник самостално или заједно са члановима свог домаћинства обавља пољопривредну или друге непољопривредне активности (рурални туризам, стари занати и сл.). 

Упис пољопривредног газдинства и породичног пољопривредног газдинства у Регистар је добровољан и бесплатан.

Регистар се води у Управи као јединствена, централизована, електронска база података о пољопривредним газдинствима и породичним пољопривредним газдинствима, употребом софтверског решења еАграр, у складу са законом којим се уређује пољопривреда и рурални развој.

Техничку подршку субјектима уписа у Регистар у вези са електронским поступањем у складу са овим правилником пружа:

1) овлашћено лице Управе;

2) лице које обавља саветодавне послове у пољопривреди, које има лиценцу за обављање тих послова и које је уписано у Регистар пољопривредних саветодаваца у складу са законом којим се уређује обављање саветодавних и стручних послова у области пољопривреде;

3) овлашћено лице органа управе јединице локалне самоуправе према месту седишта пољопривредног газдинства субјекта уписа.

Ближа техничка упутства о начину регистрације корисничког налога, пријави на систем, начину попуњавања захтева у поступцима, као и начину пружања техничке подршке субјектима уписа у Регистар, објављују се на огласној табли Управе за аграрна плаћања, Булевар краља Александра 84, 11000 Београд, као и на званичној веб презентацији еАграр, на адреси https://eagrar.gov.rs.

Електронски упис у Регистар пољопривредних газдинстава врши се почев од 2023. године.

Да би газдинство било електронски регистровано, први корак је пријава на портал еУправе (eid.gov.rs), односно инсталирање апликације ConsentID на паметном телефону корисника, за чије активирање се издају параметри у виду QР кода за скенирање. Овај код издаје свака Пошта у Републици Србији, али и саветодавци у Пољопривредној саветодавној и стручној служби (за територију Младеновца – Пољопривредна саветодавна и стручна служба Београд д.о.о., Београд- Младеновац, ПССС Београд, ул. Стојана Новаковића бр. 2 у Младеновцу, 0118231331).

Потребно је да пољопривредни произвођач- носилац газдинства, има и своју е-маил адресу, која се користи као корисничко име приликом логовања у апликацију и приликом уласка на сајт еАграра. Подешавање апликације врши се скенирањем QР кода или уписом параметара који су издати у пошти или ПССС. 

Приликом логовања на еАграр, апликација ће се аутоматски активирати. Након тога се уноси пин који садржи 6 цифара које је изабрао сам пољопривредни произвођач, а затим је неопходно пратити остале кораке пријаве. Уколико носилац газдинства не користи паметан мобилни телефон, постоји опција интегрисања кода на његову чиповану личну карту. У овом случају се то (такође бесплатно) ради у полицијској станици, где такође постоји пин, од 4 цифре. Након што се пољопривредни произвођач улогује на еАграр, у горњем десном углу стајаће његово име и презиме.

Пре почетка процеса регистрације, потребно је у банци отворити наменски пољопривредни рачун на име носиоца газдинства.

Сајт еАграр намењен је за самостално коришћење, мада је препорука пољопривредним произвођачима да се за прву регистрацију газдинства обрате за помоћ службама које су изнад наведене.

У Регистар се уписује власник, односно носилац пољопривредног газдинства именом и презименом и газдинство ће аутоматски добити назив према имену и презимену особе која га региструје (нпр. ПГ Петар Петровић), као и број пољопривредног газдинства (БПГ).

Да би пољопривредни произвођач био уписан у Регистар, неопходно је да поседује минимум 0.5 ха пољопривредног земљишта на коме обавља пољопривредну производњу, осим уколико се газдинство оснива за пластеничку производњу, пчеларство, старе занате, сеоски туризам, прераду воћа и поврћа, млека и меса, гајење гљива, јагодичастог воћа, винограда, узгој риба и сл. Земљиште може бити у власништву или у закупу. Уколико је земљиште у закупу, потребно је имати уговор који то потврђује или уговор о уступању земље без накнаде.

Електронски образац захтева за упис породичног пољопривредног газдинства у Регистар обухвата:

1) изјашњење у погледу комерцијалног или некомерцијалног статуса породичног пољопривредног газдинства;

2) основне податке о носиоцу породичног пољопривредног газдинства

3) податке о радној активности носиоца породичног пољопривредног газдинства

4) податке о школовању носиоца породичног пољопривредног газдинства

5) податке о броју чланова породичног пољопривредног газдинства

6) податке о седишту пољопривредног газдинства, односно пребивалишту носиоца породичног пољопривредног газдинства

7) контакт податке носиоца породичног пољопривредног газдинства

8) податке о наменском рачуну носиоца породичног пољопривредног газдинства

9) податке о члану породичног пољопривредног газдинства

10) податке о радној активности члана породичног пољопривредног газдинства (да ли се члан и у којој мери бави пољопривредом)

11) податке о производњи биљних култура

12) податке о гајењу животиња

13) податке о обављању других непољопривредних активности (рурални туризам, стари занати и слично)

Прилози уз захтев за упис у Регистар у електронској форми:

1) очитана биометријска лична карта носиоца породичног пољопривредног газдинства

2) изјава члана домаћинства да је члан породичног пољопривредног газдинства

3) очитана биометријска лична карта пунолетног члана породичног пољопривредног газдинства који је пријављен на истом пребивалишту

4) копија извода из матичне књиге рођених малолетног члана породичног пољопривредног газдинства

5) изјава власника, закупца, односно корисника земљишта којом одређује члана домаћинства који ће бити уписан у Регистар као носилац породичног пољопривредног газдинства и корисник тог земљишта

6) извод из катастра непокретности (препис листа непокретности) за све катастарске парцеле на којима се обавља пољопривредна производња биљних култура, односно на којима се обављају друге непољопривредне активности у складу са Правилником

7) решење – извод о расподели комасационе масе

8) уговор о закупу или уступању пољопривредног земљишта на коришћење, у складу са овим правилником

8а) изјава одговорног лица у правном лицу које је власник земљишта и закуподавац

9) доказ о отвореном наменском рачуну код банке

Обнова регистрације и промена података:

Ако након уписа у Регистар дође до промена уписаних података које се тичу земљишта или сточног фонда, носилац ПГ је дужан да изврши обнову регистрације ових података. Ако након уписа у Регистар дође до промене статусних података (носиоца или броја чланова газдинства, пребивалишта, банковног рачуна), такође је потребно променити податке, у року од 30 дана од настале промене.

Пасиван и активан статус пољопривредног газдинства:

Пољопривредно газдинство које је уписано у Регистар може бити у активном или пасивном статусу. Пољопривредно газдинство у Регистру се води у активном статусу, осим ако се не стекну услови за пасивни статус, који се углавном односи на непоштовање и непридржавање прописа који се односе на регистрацију и одржавање ПГ. Пољопривредно газдинство које је у пасивном статусу не остварује право на подстицаје које спроводи држава и други привредни субјекти и организације, па у случају конкурисања на неком конкурсу, баш из ових разлога пракса је да се на увид тражи Потврда о активном статусу пољопривредног газдинства

Премије, подстицаји и регреси:

Пољопривредна газдинства која су у активном статусу имају право на различите подстицаје (за биљну производњу и сточарство), премије (за млеко) и регресе (углавном покривање трошкова за гориво, семе, ђубриво и други репродуктивни материјал, услуге осигурања и трошкове складиштења у јавним складиштима).

Препорука произвођачима је да у своје електронски регистровано газдинство обавезно уносе исправне податке, да на време врше промене биљних култура, броја животиња и сл. и да се у свакој недоумици обрате надлежнима за помоћ.

Права коришћења: Градска општина Младеновац. ©2005-2023.
Контакт: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. 
Инфо центар ГО Младеновац: 011/7857-846
Техничка подршка: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.